Hejková má další ztracený titul

Slovenská trenérka zvládla různé modely play off, které pro její tým vypadaly špatně. Naposledy ve finále ruské ligy prohrával její Spartak s obhájcem titulu CSKA Samara 1: 2 na zápasy. V nepříznivé situaci zvítězil v krátkém čase v pondělí doma, ve čtvrtek venku.

Hejková zvládá vypjaté chvíle na jednotku. Po těžké domácí prohře Ružomberčaniek s Bourges v roce 1999 na čtvrtfinálový úvod Euroligy bez nervozity přehodila: “Už abychom to měli za sebou.” Na otázku – jak? se usmála: “Uvidíte.” Zůstala klidná.

“Univerzální recept, jak zvládnout nástrahy play off, neexistuje. Můj je jednoduchý, nedělat z toho žádnou vědu.Pouze tak se lze vyhnout zbytečnému tlaku z vlastních řad. A ještě jedno pravidlo – třeba hrát to, na čem se před setkáním, případně v oddechových časech dohodne. ‘Podnětu’ vymýšlení přímo na hřišti je cestou k prohře, “řekla nyní.

Play off setkání jsou pro mnohé trenéry noční můrou. “Jsou složité. Čím je jich méně, tím je to těžší. Pokud se hraje pouze jeden vyřazovací zápas, musí mít družstvo svůj nejlepší den a podle možností žádnou zraněnou hráčku. Pokud je play off na dvě vítězné utkání, již existuje šance na opravu. Při sériích na tři čtyři výhry už možná leccos vymyslet, je to spravedlivý systém.Se zraněními se ovšem nedá nic udělat, s poklesem formy však ano. Toto byl současný případ. V rozhodujícím utkání jsme změnili strategii. Skvělá Američanka Taurasiová hrála něco úplně jiného, ​​než čekal soupeř, “vysvětlila trenérka, která třikrát vyhrála Euroligu (Ružomberok 1999, 2000, Spartak 2007). Loni i v tomto roce koučovala v exhibičních zápasech výběr světa.

Za Spartak hrála finálovou sérii zřejmě nejlepší basketbalistky současnosti Australanka Lauren Jacksonová, která v pátek oslavila 26 let.Posila jako hrom, ale i riziko působení další hvězdy mezi hvězdami. “Jacksonová má dost zkušeností, aby pochopila, že je součástí týmu a nebude hrát roli jediného lídra. Ze začátku trávila celé dny s výbornými Američankami v Spartaku, aby pochopila, co ji čeká. Mou zásluhou je pouze to, že jsem do toho nevstupovala, “vysvětlila Žilinčanka, jak se pracuje s hračkami absolutní špičky.

Natália Hejková bude na zářijových mistrovství Evropy v Itálii asistentkou ruského trenéra Igora Grudina.O dva týdny se chystá na dovolenou, jak řekla “vokrug mira” – poletí do Korejské republiky, odtud do Spojených států.

V červenci začne přípravu se sbornou. “S Grudinom vycházím skvěle. Známe se dlouhá léta. Byli jsme sice rivaly, ale korektními. To je v ženském basketbalu vzácnost. Chci mu pomoci. Slyšela jsem šumy, že ho chtěli odvolat. Jsem ochotna probrat i roli ‘obranného štítu’, abychom měli klid na přípravu, “podotkla slovenská trenérka. Velké obraty Hejková týmů